Prąd zmienni i prąd stały jest niezbędny na każdej sali operacyjnej. Od niedawna obecność AC/DC na szpitalnych salach ma też inne znaczenie. Ostatnie badanie wykazało, że chirurdzy osiągają lepsze wyniki, gdy słuchają… AC/DC na sali operacyjnej.
Wiadomo, że odpowiednia muzyka potrafi działać terapeutycznie, wiadomo także, że „łagodzi obyczaje”, ale tym razem mamy przykład tego, jak hard-rock realnie pomaga lekarzom – specjalistom. Jak podaje serwis Loudwire.com, zabieg, na którym szczególnie skupiono się w tym badaniu, to laparoskopia. Nowi chirurdzy byli obserwowani podczas wykonywania swoich obowiązków bez muzyki, przy słuchaniu muzyki o średniej głośności (45-50 dB) i o dużej głośności (65-70 dB). W tym doświadczeniu rejestrowano szybkość i dokładność, z jaką wykonywali zadania. Raport dostępny jest TUTAJ
W eksperymencie wykorzystano nagrania The Beatles oraz AC/DC, a wyniki były dość zaskakujące. Pokazały one, że odtwarzanie The Beatles przy średniej głośności zwiększało szybkość, z jaką chirurdzy przenosili narzędzia chirurgiczne („proces podnoszenia przedmiotów ręką niedominującą i przenoszenia ich w powietrzu do ręki dominującej”) oraz zwiększało ich dokładność w zakładaniu szwów, w porównaniu z wykonywaniem zadania bez muzyki. Co ciekawe, jeśli The Beatles ustawiono na większą głośność, wyniki były ponownie gorsze.
I teraz najlepsze. Odtwarzanie AC/DC przyniosło pozytywne rezultaty zarówno przy średnim, jak i wysokim poziomie głośności. Przy średnim poziomie głośności chirurdzy lepiej radzili sobie z precyzyjnym cięciem i „przygotowaniem balonu”, a przy wysokim poziomie głośności szybkość tych działań jeszcze bardziej wzrastała.
Odtwarzanie AC/DC przyniosło pozytywne rezultaty zarówno przy średnim, jak i wysokim poziomie głośności. Przy średnim poziomie głośności chirurdzy lepiej radzili sobie z precyzyjnym cięciem i „przygotowaniem balonu”, a przy wysokim poziomie głośności szybkość tych działań jeszcze bardziej wzrastała
Wnioski z raportu? „Ogólnie akceptowany gatunek muzyczny w odpowiedniej głośności może poprawić wyniki początkujących chirurgów podczas operacji laparoskopowych.”
Ogólnie akceptowany gatunek muzyczny w odpowiedniej głośności może poprawić wyniki początkujących chirurgów podczas operacji laparoskopowych
Cóż, czekamy zatem na zaimplementowanie tej metody w polskich szpitalach i klinikach Przede wszystkim może to usprawnić cały proces operacji lub zabiegów, ale domyślamy się, że wielu pacjentów nie narzekałoby, gdyby taka muzyka towarzyszyła im w salach operacyjnych.