Witam wszystkich w drugiej części artykułu o przeróbce kultowego Voxa AC30. Czas zająć się dokładniejszym opisem przeprowadzonych modyfikacji, dzięki którym Vox stał się AC30 na sterydach.
Przejdźmy do rzeczy! Tylko od czego zaczniemy pracę? Pierwszym etapem będzie wykręcenie tylnej części obudowy, przymocowanej za pomocą wkrętów krzyżowych. Ważne, by nie odkręcać na tym etapie wkrętów występujących po boku obudowy, aby nie opadł nam chassis. Gdy już wyciągniemy tylną deskę, musimy najpierw zająć się wyciągnięciem lamp. Dobrze byłoby zaznaczyć, która lampa (mowa o lampach mocy) była włożona w którą podstawkę – można to zrobić, naklejając delikatnie kawałek taśmy papierowej z podpisem.
Po tym zabiegu odłączamy przewody od reverbu, które są umieszczone od strony frontowej ściany combo. Wyciągnijmy je pojedynczo, pamiętając z której strony był dany przewód. Zamiana miejscem spowoduje nieprawidłową pracę reverbu. Następnie odłączamy wsuwki od głośnika.
Po tym zabiegu możemy zająć się bocznymi wkrętami z łbem krzyżowym. Poluźnijmy je wszystkie i po kolei wyjmujmy, kontrolując i podtrzymując chassis naszego voxa.
Szukanie elementów do modyfikacji
W pierwszej kolejności po wyjęciu chassis powinniśmy zlokalizować i zaznaczyć na płytce elementy, które będziemy modyfikować. Na rysunku przedstawiam schemat preampu Voxa po modyfikacji, są tam oznaczenia jak na oryginalnym mainboardzie. Poniżej znajduje się rozpiska, jakie elementy wymieniamy i na jakie wartości, a jakie całkowicie usuwamy. Ich modyfikacja bez rozpiski gwarantuje stabilną pracę preampu. Jeśli nie zmienimy ich wartości, modyfikując tylko przełączanie kanałów, wzmacniacz będzie miał za duże wzmocnienie, przez co zacznie się wzbudzać.
Modyfikacja gniazd wejściowych
Wykręcamy płytkę z gniazdami do kanału top boost i za pomocą ssawki bądź plecionki musimy odlutować gniazda i poprzecinać ścieżki w odpowiednich miejscach jak na schemacie. Jak widać, musimy całkowicie odseparować gniazdo low, które wykorzystamy do wpinania footswitcha, natomiast przy gnieździe high musimy przeciąć ścieżki przy styku, który zwiera wejście do masy. Po modyfikacji wejście nie będzie zwierane do masy, tylko do wyjścia kanału normal. Dokładnie sprawdźmy, czy aby na pewno wszystko dobrze przecięliśmy. Ścieżki prowadzące masę do tego pinu są od dołu, jak i od strony górnej (pod gniazdem).
Przygotowanie zasilania do przekaźnika
Przekaźnik potrzebuje napięcia stałego, by się przełączyć – niektóre nawet są polaryzowane i odwrotnie podłączenie plusa może spowodować brak reakcji przełączenia. My zasilanie do naszego przekaźnika podbierzemy z napięcia żarzenia lamp preampu. Okazuje się, że producent żarzy lampy preampu napięciem stałym, dzięki czemu nie ma ryzyka przydźwięku. My z tego skorzystamy. Na zdjęciu widać które piny są podłączone w jaki sposób. Analogicznie kabel czarny idzie do masy, a kabel czerwony do plusa. Następnie przewód plusowy idzie do przekaźnika, a przewód masowy na wcześniej spreparowane gniazdo low w kanale top boost. Stamtąd do przełącznika, który umieściłem na tylnym panelu. Po prawidłowym podłączeniu powinno działać w sposób taki, że gdy nie ma footswitcha wpiętego w gniazdo, to przełącznik na tylnym panelu jest aktywny. Wpięcie footswitcha do gniazda powoduje jego dezaktywację. Do tego celu wykorzystywane są wszystkie wyprowadzenia w gnieździe jack, które działa jako włącznik. Trzeba pamiętać żeby dopasować wartość napięcia do posiadanego przekaźnika, w przypadku przekaźnika na 5 V powinniśmy za pomocą szeregowo podłączonego rezystora zbić napięcie do tej wartości. Czyli spadek na rezystorze powinien wynosić 1,3V.
Na dzień dzisiejszy to wszystko! Zapraszam do kolejnej części artykułu w przyszłym miesiącu. Będzie to artykuł finalny tej przeróbki.
Załącznik do schematu przeróbki:
Lista zamienionych bądź usuniętych części:
Części usunięte z preampu:
- C8 – 120pF/500V
- C13- 120pF/500V
- C15- 120pF/500V
Gniazdo LOW w kanale top boost odłączone i wykorzystane jako gniazdo footswitch do zmiany kanałów (przełączanie przekaźnika)
Części zamienione:
R14 – 220k→ 100k
R12 – 100k → 47k
Dodano według schematu cztery dodatkowe rezystory: trzy o wartości 470 kOhm i jeden o wartości 220 kOhm. Wszystkie 1/4 W.
Przekaźnik 5V bi stabilny z podwójną liczbą styków, zasilany z napięcia żarzenia, które w tym modelu Voxa jest napięciem stałym 6,3 V DC.W szereg z cewką przekaźnika dobrano rezystor który obniża napięcie zasilania do 5V.