Chociaż w Polsce Garth Brooks jest dla większości słuchających muzyki tylko jednym z przedstawicieli amerykańskiego country to w rodzinnych Stanach Zjednoczonych (zresztą nie tylko tam) jest on niekwestionowaną gwiazdą tego gatunku i pokrewnych. Jest jedynym artystą, który może pochwalić się aż dziewięcioma albumami, które zystały w USA status diamentowej. Piosenkarz łączący w swojej twórczości country, pop i rock nie tylko śpiewa, ale również gra na gitarze. W tym roku mija dokładnie 25 lat od momentu, gdy w ofercie firmy Takamine pojawił się model sygnowany przez Brooksa – GB7C.
Początki powstania tego instrumentu sięgają połowy 1995 roku, kiedy to Garth Brooks – grający wówczas na modelu EN15C – wpadł na pomysł modyfikacji otworu rezonansowego w gitarze, aby nadać jej kształt odwzorowujący obrys korpusu dreadnought. To z kolei doprowadziło do prac nad customowym modelem, który miał wykorzystywać właśnie to rozwiązanie. Oczywiście do pojawienia się pierwszych prototypów gitary, która finalnie stała się modelem GB7C musiało minąć nieco czasu, ale gdy do rozpoczęcia trasy koncertowej w marcu 1996 pozostawało już tylko kilka dni muzyk zaczął się trochę niepokoić brakiem wieści z fabryki. Na szczęście dwa prototypowe egzemplarze dotarły do niego na czas i co ważne przypadły mu do gustu odpowiadając dokładnie jego oczekiwaniom. Było to tym bardziej istotne, że okazało się iż używany do niego dotąd model EN15C został wycofany w produkcji i nie był już dostępny w preferowanej przez Gartha konfiguracji.
Udane próby prototypów GB7C doprowadziły wkrótce do powstania ostatecznej wersji. Od tego czasu Garth Brooks kojarzony jest właśnie z tym modelem, a gitara cały czas jest dostępna w ofercie firmy Takamine. Instrument wyróżniający się wspomnianym niestandardowym kształtem otworu rezonansowego, charakteryzuje się pudłem dreadnought z wcięciem. Płyta wierzchnia jest wykonana z litego cedru, a boki i płyta dolna z palisandru. W gitarze zastosowano ponadto mahoniową szyjkę i palisandrową podstrunnicę. Z palisandru zrobiony jest też mostek, w którym zamontowano dwuczęściowe siodełko. Model ten jest wyposażony w przetwornik Palathetic oraz preamp CT4B II z 3-pasmowym korektorem i tunerem.
Poniżej prezentujemy kilka filmów, w których można zobaczyć i usłyszeć gitarę Takamine GB7C:
https://youtu.be/FRqLdzEjdBo
PRODUCENT: takamine.pl
DYSTRYBUTOR: Grupa ZIBI