Strona główna Porady Doktor G Doktor G o potencjometrze volume w gitarze elektrycznej

Doktor G o potencjometrze volume w gitarze elektrycznej

3633
0
UDOSTĘPNIJ

     Potencjometr volume – proste urządzenie zamontowane w każdej gitarze elektrycznej. Mogłoby się wydawać, że nie powinno przysparzać kłopotów, a jednak. Jest wiele rzeczy, które trzeba poznać, by wiedzieć, jak potencjometr wpływa na brzmienie naszej gitary. I tym właśnie zajmuje się Doktor G w lipcowym odcinku swych comiesięcznych porad dla gitarzystów na łamach TopGuitar.

     Doktor G: „Powinniście wiedzieć, że potencjometr jest niczym innym jak rezystorem zmieniającym swój główny parametr, czyli rezystancję. Dzieje się to zależnie od położenia osi potencjometru. Inaczej mówiąc, jest to rezystor nastawny. Zmiana głośności gitary odbywa się dzięki użyciu potencjometru jako dzielnika napięcia. Podział napięcia (sygnału) odpowiada za poziom głośności, jaki słyszymy w głośniku. Odpowiada też za kilka innych rzeczy: jak np. zmianę impedancji wyjściowej, filtrowanie sygnału i pośrednio związany z tym przyrost zakłóceń. Właściwy dobór potencjometru w gitarze i jego sprawne działanie pozwalają uniknąć wielu przykrych niespodzianek.”

     Odkrywaj techniczne i konstrukcyjne tajemnice swojej gitary wraz z Doktorem G – porady znajdziesz co miesiąc na łamach TopGuitar, najstarszego czasopisma dla gitarzystów w Polsce!

Doktor G potencjometr


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------