Zespół Perfect właśnie ogłosił zakończenie swojej ponad 40-letniej kariery. To jedna z tych nielicznych kapel, które przetrwały komunę, transformację i pięknie zaznaczyły swoją obecność w XXI wieku. Jedną z ich muzycznych wizytówek jest nieśmiertelny przebój „Nie płacz Ewka”, który od momentu powstania króluje na wszelkich biwakach, pod namiotami i przy ogniskach.
Perfect – Nie płacz Ewka
Utwór „Nie płacz Ewka” pochodzi z pierwszej płyty zespołu, która ukazała się nakładem Polskich Nagrań („Muza”) w 1981 roku. Autorem muzyki jest Zbigniew Hołdys a tekst napisał Bogdan Olewicz. Ten duet był nieomylny jeśli chodzi o pisanie przebojów i nazywano go polską spółką Lennon-McCartney. „Nie płacz Ewka” to był dziewiąty singiel z płyty „Perfect„, która zawierała… dziewięć utworów. Każdy po prostu nadawał się na singla i to świadczy o wielkości tego zespołu. Dwa lata później sukces ten powtórzył swoją pierwszą płytą zespół Lady Pank i spółka autorska Borysewicz – Mogielnicki. Utwór ma lekko country’owy charakter, prawdopodobnie dlatego, że zespół wcześniej odbył tournee po klubach polonijnych w USA i Zbigniew Hołdys nasiąkł trochę amerykańską muzyką. Do dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych polskich utworów muzyki rozrywkowej, absolutny evergreen!
Kim naprawdę była Ewka?
Tak naprawdę były dwie Ewki i obydwie były uczennicami Bogdana Olewicza, który jako anglista prowadził lekcje języka angielskiego. Jedna zakochała się w młodym Zbyszku Hołdysie, który przychodził na te lekcje akompaniować na gitarze do tekstów Dylana, czy The Doors (takie metody nauczania miał Olewicz), a druga właśnie przyjechała ze Stanów Zjednoczonych i dzieliła się na lekcjach ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi języka angielskiego i jego amerykańskiej odmiany. Po latach Bogdan Olewicz spotkał się z nią przypadkiem i wówczas dopiero coś między nimi zaiskrzyło, do tego stopnia, że zaczęli się spotykać… Także Ewki były dwie i chodziły do jednej klasy.
„Nie płacz Ewka” – wersja oryginalna
Najpierw dokładnie posłuchaj wersji oryginalnej. Chociaż pewnie ją doskonale znasz, ale wsłuchaj się uważnie w rytm, melodię i harmonię:
Jak zagrać „Nie płacz Ewka”
Utwór „Nie płacz Ewka” jest dość prosty do zagrania i wystarczą podstawowe umiejętności gry, by go poprawnie wykonać. W internecie jest wiele filmików pokazujących krok po kroku jak zagrać całość, a my wybraliśmy dla was trzy naszym zdaniem najciekawsze – w tonacji C-dur, w tonacji A-dur i znowu z C-dur ale na ukulele.
W pierwszym z nich Małgosia Stachura prezentuje wersję w C-dur, choć oryginał jest w A-dur. W C-dur jest mniej akordów barre i dlatego na początek może to być ułatwienie.
https://www.youtube.com/watch?v=3yR8p8q6p5s
Drugi filmik to utwór „Nie płacz Ewka” zaprezentowany przez kanał Naucz się grać. Tym razem mamy kawałek w oryginalnej tonacji A-dur, ale z łatwiejszymi akordami, bo zastosowano tu kapodaster na drugim progu. Ten filmik był elementem przygotowań do Gitarowego Rekordu Guinnessa 2018.
I trzeci filmik w bonusie pokazujący jak zagrać „Nie płacz Ewka” na ukulele. Maciej Kuczyński z My Ukulele World oczywiście w pięknych okolicznościach przyrody pokazuje, że to nic trudnego tylko sama radość grania. I o to przecież chodzi!
https://www.youtube.com/watch?v=p4IYJwtnytI