Jeśli chcecie wzbogacić swoją ekspresję wykonawczą, obejrzyjcie warsztat Daniela Popiałkiewicza pt: Jak zagrać skalę pentatoniczną w nietypowy sposób.
Pentatonika to skala złożona z pięciu stopni, zbudowana w obrębie oktawy. Samo słowo pentatonika pochodzi z języka greckiego i oznacza pięć dźwięków. Przykładem pentatoniki mogą być dźwięki pięciu kolejnych, czarnych klawiszy fortepianu.
Skala pentatoniczna była pierwszym etapem w kształceniu tonalności, wystąpiła we wszystkich kulturach na świecie. Wykształciła się ze skali ditonicznej i tritonicznej. Obecnie bardzo chętnie wykorzystywana w praktycznie wszystkich odmianach muzyki rozrywkowej, od bluesa począwszy.
W poniższym filmie Daniel Popiałkiewicz pokaże, jak zagrać skalę pentatoniczną w nietypowy sposób.Prezentowany film jest pierwszym z cyklu.
Czyniąc zadość mojemu narcystycznemu usposobieniu, przez jakiś czas regularnie będę się tu wymądrzał, zgłębiając problematykę zarówno techniczno-gitarową jak i ogólnie muzyczną. – powiedział Daniel Popiałkiewicz. – Pałając jednak niechęcią do powtarzania oczywistości, których w necie jest multum, wspólnym mianownikiem będzie zawsze wypracowane przez lata doświadczeń i poszukiwań moje osobiste spojrzenie na poruszane zagadnienie. Zastrzegam jednak, że nie będę tłumaczył, na którym progu leży dźwięk a na najcieńszej strunie. Na Boga! pewne rzeczy wypada wiedzieć!
Także po obejrzeniu do gitar i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…
Daniel Popiałkiewicz – gitarzysta i kompozytor jazzrockowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. W latach 2008-2009 wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obecnie pisze doktorat na macierzystej uczelni.
W roku 2005 na potrzeby XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochwie, napisał i wykonał muzykę do spektaklu Pedro Calderon De La Barca pt: „Wielki teatr świata”.
Współpracuje m.in. z Łoną, czołowym reprezentantem muzyki hip-hop w Polsce (płyta pt: „Cztery i pół” zdobyła status Złotej Płyty), Marcinem Wyrostkiem, akordeonistą, zwycięzcą polskiej edycji popularnego TV Show „Mam Talent” (płyta „Magia del Tango” zyskała status potrójnej Platynowej Płyty oraz została nominowana do Nagrody Fryderyk 2010; płyta „Coloriage” zyskała status podwójnej Platynowej Płyty; płyta koncertowa „Live” zyskała tytuł Złotej Płyty). Współpracował również z The Globetrotters, Button Huckers, Sound Smugglers, Leną Piękniewską, Martą Carillon, Piotrem Polkiem.
Ma również na koncie dwie solowe płyty: „The hope for tomorrow” (2010) i „Solstice” (2011) nagrane z Pawłem Tomaszewskim (fortepian, instrumenty klawiszowe), Maciejem Garbowskim (kontrabas), oraz Krzysztofem Gradziukiem (perkusja). Oba albumy dystrybuowane przez Fonografikę.
Więcej informacji na temat pentatoniki znajdziecie w wikipedii.