Nowe, poważne badanie na bardzo licznej próbie ludzi wykazało, że istnieje związek między naszą osobowością, a rodzajem muzyki, której słuchamy. Wyniki okazały się dość spójne i najwyraźniej wynika z nich, że miłośnicy metalu są „łagodni”, „kreatywni” i… z „niską samooceną”.
W badaniu przeprowadzonym przez Very Well Mind (serwis dostarczający wiarygodnych, opartych na dowodach naukowych informacji o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. Jego misją jest nadanie priorytetu zdrowiu psychicznemu) ponad 36 000 uczestników z całego świata zostało poproszonych o ocenę ponad 104 różnych stylów muzycznych podczas wypełniania kwestionariuszy dotyczących cech osobowości t.zw. „wielkiej piątki”. Zostały one skategoryzowane według pięciu podstawowych cech: ekstrawersji, ugodowości, otwartości, sumienności i neurotyczności. Wyniki wskazały, że osobowość i gust muzyczny są rzeczywiście powiązane.
Wyniki tej specjalistycznej ankiety ujawniły silny związek między psychiką osób a ich nawykami słuchowymi. W skrócie:
1. Fani rocka i metalu okazali się być „łagodnymi” ludźmi, ujawniając również, że są „kreatywni” i „introwertyczni”, ale z „niską samooceną”.
2. Fani indie rocka z kolei zostali określeni jako „pasywni”, „lękliwi”, „introwertyczni” i z „niską samooceną”, ale w badaniu zauważono również, że są „intelektualni” i „kreatywni”.
3. Słuchacze muzyki pop zostali natomiast opisani jako posiadający „wysoką samoocenę” i „ekstrawertyczni” a także charakteryzujący się się „uczciwymi”, „konwencjonalnymi” i „pracowitymi” cechami.
4. Jazz, blues i soul? Ekstrawertycy z wysoką samooceną. Mają też tendencję do bycia bardzo kreatywnymi, inteligentnymi i bycia „na luzie”.
Dla tych, którzy szukają ponownego zdefiniowania siebie i zmiany swojej osobowości, badania oferują taką radę: „Następnym razem, gdy układasz playlistę na dojazd do pracy lub trening, zastanów się, jak twoja osobowość może być odzwierciedlona w wyborze piosenek.
„Spróbuj słuchać stylów muzyki, których normalnie nie preferujesz; badania sugerują, że może to mieć trwały pozytywny wpływ na mózg”.