Deep Purple są właśnie świeżo po nagraniu i wydaniu ich czwartej płyty „In Rock” i wiedzą już że właśnie zmienili muzykę rockową na zawsze. Wchodzą do telewizji i dają takiego ognia, że do dzisiaj do końca nie wiadomo jak oni to robili…
Już widać ich inklinacje do jamowania, już ciągną w stronę rozbudowanych kompozycji, już czuć ten niesamowity koncertowy ogień, którego zazdrościli im nawet Zeppelini i Sabbaci. Podczas tego krótkiego (jak na nich) koncertu wykonali „Speed King”, „Child In Time„, elementy „Wring That Neck” oraz „Mandrake Root”. W hard rockowych wykonach z 1970 roku chyba nie ma nic lepszego niż to!
Film „Doing Their Thing” wyreżyserował Johna Sheppard, a nagrań dokonano 21 sierpnia 1970 w brytyjskim studiu telewizyjnym Granada do programu pod tym samym tytułem. Materiał po raz pierwszy wydano na kasecie VHS w roku 1991.
Speed King
„Speed King” to utwór z albumu Deep Purple „In Rock” z 1970 roku. Piosenka jest jedną z najbardziej znanych z albumu, stała się rockowym kanonem, standardem i zawiera jednocześnie jedną z najwspanialszych improwizacji jaką panowie z Deep Purple kiedykolwiek wykonali. Co ciekawe wiele z tekstu „Speed King” zostało zapożyczonych z popularnych przebojów epoki, w tym „Good Golly Miss Molly”, „Tutti Frutti” i „The Battle of New Orleans”. Ten hit był pierwszym utworem Deep Purple, do którego tekst napisał wokalista Ian Gillan i to był jego pomysł by stworzyć miks z tekstów piosenek Elvisa Presleya, Little Richarda i Chucka Berry’ego w kolejności, w jakiej przyszli mu na myśl!
Child in Time
„Child in Time” to tak na prawdę protest song przeciwko wojnie w Wietnamie, który także został opublikowany na „In Rock”. Trwa ponad 10 minut i jest do dzisiaj jednym z najwybitniejszych osiągnięć artystycznych (jeśli chodzi o kompozycje) zespołu. Ian Gillan sam przyznał, że „Child in Time” opiera się na psychodelicznej piosence zespołu It’s a Beautiful Day „Bombay Calling”. Aby było zabawniej zespół It’s a Beautiful Day w zamian pożyczył utwór Purpli „Wring That Neck” i przekształcił go w „Don and Dewey” na swoim drugim albumie Marrying Maiden (1970). Jak ujął to Ian Gillan w wywiadzie z 2002 roku:
Istnieją dwie strony tej piosenki – strona muzyczna i liryczna. Po stronie muzycznej była piosenka „Bombay Calling” zespołu o nazwie It’s A Beautiful Day Był. Gdy grał to Jon Lord brzmiało to bardzo dobrze i pomyśleliśmy, że będziemy się tym bawić, zmieniliśmy to trochę i zrobić coś nowego, traktując „Bombay Calling” jako bazę. Po stronie tekstowej była Zimna Wojna. Nigdy nie słyszałem oryginalnego „Bombay Calling”, stworzyliśmy tę piosenkę, wykorzystując Zimną Wojnę jako temat, i napisaliśmy wers „Słodkie dziecko, na czas zobaczysz linię”. Piosenka zasadniczo odzwierciedlała nastrój chwili i dlatego stała się tak popularna
Piosenka była jedną z ostatnich, na których Blackmore nagrał swoje partie za pomocą Gibsona ES-335, który był jego głównym instrumentem elektrycznym we wczesnych latach Deep Purple przed przejściem na Stratocastera. „Child in Time” to była podstawa koncertów Deep Purple w latach 1970–73 a także podczas tras koncertowych w latach 1985 i 1987–88 (po ponownym zejściu się panów). Od mniej więcej 1995 roku piosenka nie była regularnie prezentowana na koncertach prawdopodobnie dlatego, że utwór stawał się coraz trudniejszy do wykonania, bo panowie nie młodnieli…
Mandrake Root
To z kolei kawałek Deep Purple, który pojawił się na ich debiutanckim albumie „Shades of Deep Purple”. Tytuł nawiązuje do halucynogennej rośliny mandragory, ale nawiązuje także do zespołu Blackmore’a sprzed okresu Deep Purple, który Ritchie założył w Niemczech. Obok „Hush” i „Wring That Neck” „Mandrake Root” to najpopularniejszy utwór Purpli z czasów składu Mark I.
A teraz już tylko uczta. Kto jeszcze tego nie słyszał, ten będzie zbierał szczękę z podłogi, kto słyszał raz, ten chętnie zobaczy drugi raz, a kto zna to doskonale, temu nie zaszkodzi jeszcze raz poświęcić 24 minuty.
https://youtu.be/Gwzq52iNaaM