Symulator kolumn głośnikowych z funkcją obciążenia końcówki mocy.
Znamy mniej więcej koszta jakie trzeba by ponieść by na własnym sprzęcie uchwycić całe bogactwo tonalne i niuanse brzmienia lampowego heada połączonego z dobrze brzmiącą paczką w dobrze brzmiącym pomieszczeniu. Czasami nie jest to tylko problem dostępności sprzętu i jego kosztów, ale także przestrzeni, ustroju akustycznego studia, właściwego omikrofonowania… Robią się po prostu schody. Na szczęście czasy są takie, że zawsze można sobie poradzić z tego typu problemami, to tylko kwestia znajomości odpowiedniego sprzętu. W naszym przypadku pomocą przychodzi symulator kolumn głośnikowych oparty na próbkach IR. Oczywiście skoro jest to urządzenie od Mesy, to presety emulują także paczki Mesy, i są to same klasyki: 4×12 Recto Standard z Celestion V30, 4×12 Recto Traditional z Celestion V30s, 2×12 Recto Horizontal z Celestion V30s, 1×12 Recto 1X12 z Celestion V30, 1×12 Thiele z Celestion C90
2×12 Lone Star z Celestion C90, 1×12 Lone Star 23 z Celestion C90, 1×12 California Tweed 23 z Jensen Alnico „Blackbird”. Do tego mamy dwa banki brzmień, jeden to impulsy zbierane mikrofonem dynamicznym Ribbona, a drugi oferuje brzmienia z pojemnościówki tej samej marki. O wybranym banku informuje kolor diod – zielony zarezerwowano dla „dynamika” (Live/Bank A), a czerwony dla „pojemnika” (Studio/Bank B).
Do wyboru presetu służy dedykowane pokrętło, natomiast do przełączania między bankami usytuowany obok mini toggle. Na pokładzie Mesa/Boogie CabClone IR znalazło się więc aż szesnaście symulacji kolumn, które dzięki wykorzystaniu technologii Impulse Response pozwalają na w pełni realistyczne oddanie brzmienia gitary i wzmacniacza z wszelkimi jego niuansami. Samo urządzenie jest proste w obsłudze, wykonane bardzo solidnie i oczywiście wygląda atrakcyjnie. Wystarczy przewodem kolumnowym z wtykami jack wyjść z gniazda wzmacniacza i wejść do kostki, po czym wyjść z niej kablem symetrycznym do interfejsu lub stołu mikserskiego. Zresztą na panelu tylnim mamy zaskakująco dużo gniazd: MIDI Thru i MIDI In, wyjście dla kolumny/monitora, USB, słuchawkowe, sygnału dry, czy wejście liniowe dla innego źródła dźwięku. Urządzenie posiada własny wentylator i pojedynczy pasywny korektor barwy (Presence). Poza tym jest możliwość regulacji siły sygnału na wejściu i na wyjściu, zatem pod pozorem banalności konstrukcji kryje się całe morze możliwości. Ze względu na swoją użyteczność jest to sprzęt ze wszech miar godny polecenia!
PRODUCENT: www.mesaboogie.com
DYSTRYBUTOR: www.lauda-audio.pl