Sezon letni jest w pełni, a więc wszyscy korzystamy z zasłużonych wakacji, uczestniczymy w koncertach, festiwalach – jednym słowem, relaksujemy się. W związku z tym, jak można się domyślić, nie jest to czas na jakieś spektakularne premiery muzyczne, ale nie oznacza to, że w świecie muzyki nic się nie dzieje. Dowodem na to są artykuły w naszym Tygodniku TopGuitar. Kwestia lidera Rammstein, która angażowała nas przez ostatnie tygodnie, jest teraz w zawieszeniu, ale pojawiło się kilka bardziej optymistycznych informacji, ciekawych wywiadów, historii koncertowych czy nowości sprzętowych, które starannie odnotowaliśmy. Jak zwykle zaczynamy od naszego Top 3 – trzech najpopularniejszych artykułów ostatnich dni.
Na początek (prawie 20.000 odsłon) kolejna historia jednego z memorabiliów po Kurcie Cobainie, uznawanym m.in. przez Hermana Li z Dragonforce, za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Tym razem na aukcję trafiła kostka, której Kurt używał i którą własnoręcznie podpisał. Cena za takie maleństwo nie mogła być oszałamiająca ale i tak kwota ponad 14.000$ za którą się sprzedała, jest prawdopodobnie najwyższą, jaką kiedykolwiek zapłacono za takie akcesorium.
Na drugim miejscu (18.000 odsłon) przypominamy wypowiedź Keitha Richardsa o jego koledze, Brianie Jonesie. Powszechna opinia o tragicznie zmarłym gitarzyście jest taka, że był on najzdolniejszym muzycznie Stonesem, a wzięło się to prawdopodobnie z jego otwartości na eksperymenty, wykorzystywaniu różnych instrumentów i artystycznych wizji, które starał się implementować do stylu The Rolling Stones. Keith, jak to Keith, odbrązawia jego postać, mówiąc, że był trudnym człowiekiem do współpracy.
Na trzecim miejscu (ponad 14.000 wejść), zgodnie z zasadą, że mądrego zawsze warto posłuchać, prezentujemy kilka wyimków z wywiadu, jakiego niedawno udzielił Steve Lukather. Otóż twierdzi on, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dominacją portali społecznościowych jeśli chodzi o promocję muzyki. Powoduje to m.in. nadprodukcję muzyki, a tym samym niemożność jej poznania ze względu na jej ilość i tu dochodzimy do sugestywnego stwierdzenia Luke’a, że gdyby dzisiaj ktoś nagrał i opublikował coś na miarę „Sierżanta Pieprza” Beatlesów, mogłoby to przejść niezauważone…
Cieszymy się i dziękujemy, że pomimo wakacji jesteście z nami. W Redakcji TopGuitar nie ma wakacyjnych przerw i zastojów, także zawsze znajdziecie tu najciekawsze i aktualne historie związane z gitarą. Niezmiennie zapraszamy także na nasze profile społecznościowe, z Facebookiem na czele, bo tam możecie podzielić się swoimi opiniami. Niech moc będzie z wami!
TOP 3
Chociaż mogło by się wydawać że pula pamiątek po znanych muzykach – szczególnie tych nieżyjących – w którymś momencie się wyczerpie, to jednak co roku odbywają się aukcje, na których na sprzedaż wystawione są najróżniejsze muzyczne memorabilia. Oczywiście nie wszystkie cieszą się równie wielkim zainteresowaniem i osiągają zawrotne ceny, ale co jakiś czas trafiają się informacje o wynikach aukcji, które mogą zaskakiwać. Jedna z takich wiadomości dotyczy gitarowej kostki do gry należącej niegdyś do Kurta Cobaina.
Wszyscy, który interesowali się kiedyś historią The Rolling Stones spotkali się z opiniami, że zmarły z 1969 roku Brian Jones był najbardziej muzycznie utalentowanym członkiem zespołu. Oczywiście Keith Richards miał na ten temat inne zdanie. A temat wziął się m.in. stąd, że w 1974 roku dziennikarz Anthony Scaduto opublikował nieoficjalną biografię Micka Jaggera, która wg. Stonesów zawierała liczne nieścisłości i półprawdy, również na temat Briana.
Steve Lukather, zastanawiał się nad tym, jak zmienił się przemysł muzyczny w ciągu ostatnich dziesięcioleci, i zakwestionował rolę tradycyjnych wytwórni płytowych w świecie, w którym masowa obecność w mediach społecznościowych jest ważnym elementem sukcesu.
ARTYŚCI
Lars Ulrich użył podczas koncertu brzmienia werbla z „St. Anger”. Reakcja Hetfielda bezcenna
Od momentu ukazania się, album Metalliki z 2003 roku „St. Anger” był krytykowany przez fanów za brzmienie werbla. Fani porównali go do uderzania w kosz na śmieci czy kuchenny garnek. Chociaż w ostatniej dekadzie album zyskał nowych fanów i stał się niemal kultowy, to ta produkcja nadal pozostaje kontrowersyjna. Z czasem jednak zespół zaakceptował fakt, że album był nie do końca przemyślanym przedsięwzięciem, nabrał do tego dystansu i czasami obraca w żart cały szum wokół niego.
Greg Howe wyjaśnia, dlaczego nie chce już akompaniować „jakiejś dwudziestodwuletniej gwieździe pop”
Greg Howe oprócz swoich solowych dokonań miał okazję grać z mnóstwem wielkich nazwisk w branży muzycznej. Dzięki kilku własnym płytom z lat 90. został dostrzeżony przez samego Michaela Jacksona, zastępując Jennifer Batten, a jako muzyk sesyjny współpracował także z Rihanną, Christiną Aguilerą, czy Enrique Iglesiasem. Teraz, w wywiadzie dla Guitar World, Howe powspominał czas, gdy grał dla gwiazd popu, wyjaśniając jednocześnie powody rezygnacji z tej współpracy.
Fan – intruz wbiegł na scenę i odebrał Bryanowi Adamsowi mikrofon
Nie od dzisiaj zdarza się, że podczas koncertów publiczność „aktywnie” zakłóca występy artystów. Robi się to po to, by zwrócić na siebie uwagę gwiazdy, by publiczność pozazdrościła obecności na scenie, a ostatecznie chodzi o własną satysfakcję i próżność. Niestety, często odbija się to negatywnie na samym show, a ostatnio przekonał się o tym Bryan Adams.

oraz
Nuno Bettencourt: „Ludzie dają nam znać, że są spragnieni – są spragnieni rock and rolla”
MUZYKA
Pod nazwą Popiór kryje się zespół będący wspólną inicjatywą dwóch krakowskich muzyków – gitarzysty Jacka Hiro oraz perkusisty Jacka Nowaka. W tym roku ukaże się debiutancki album tej formacji, a jego zapowiedzią jest utwór „Międzyświat” zaprezentowany w piątek 7 lipca wraz z nakręconym do niego teledyskiem.
IMPREZY
Doogie White, szkocki wokalista znany z pracy z najwybitniejszymi gitarzystami świata, ponownie odwiedzi Polskę. Zasłynął dzięki swojej współpracy z takimi zespołami jak RAINBOW, RISING FORCE, czy TEMPLE OF ROCK. Obecnie, związany z grupą ALCATRAZZ, White kontynuuje swą bogatą karierę, koncertując z wieloma znakomitymi artystami.
SPRZĘT
Ola Englund testuje wzmacniacz Blackstar Dept. 10 AMPED 3
Szwedzki gitarzysta Ola Englund to nie tylko mocno zajęty muzyk, ale także aktywny youtuber publikujący na swoim kanale testy różnych instrumentów i urządzeń. Bohaterem jednego z nich jest wzmacniacz gitarowy Dept. 10 AMPED 3 firmy Blackstar Amplification.
Markbass MB58R 104 PURE – prezentacja wideo
Firma Markbass opublikowała na swoim kanale w serwisie YouTube film, którego bohaterem jest zestaw głośnikowy MB58R 104 PURE. W klipie tym możemy poznać najważniejsze cechy tego modelu.
Paul Hindmarsh o najważniejszych cechach i możliwościach procesora Helix Rack
Od kilku lat, flagową rodziną procesorów gitarowych w ofercie firmy Line 6 jest seria Helix obejmująca kilka urządzeń różniących się konstrukcją i możliwościami, ale wykorzystujących te same rozwiązania technologiczne. Producent regularnie aktualizuje tę linię, dzięki czemu możliwości tych multiefektów zwiększają się z każdą aktualizacją. Choć urządzenia z tej serii są znane wielu gitarzystom, a grono ich użytkowników jest naprawdę spore, ich twórcy nie zapominają o potencjalnie nowych. Z tego też powodu firma postanowiła przypomnieć poszczególne modele z tej serii, a bohaterem jednego z takich filmów jest Helix Rack.
NF 53 – nowa gitara w ofercie PRS Guitars
Gitara sygnowana przez Mylesa Kennedy’ego, o której pisaliśmy kilka tygodni temu to nie jedyny nowy instrument w ofercie firmy PRS Guitars wyróżniający się korpusem w stylu Tele. Inną propozycją jest bowiem model NF 53 inspirowany gitarą z 1953 roku, ale skonstruowany „w stylu PRS” z dodatkiem różnych modyfikacji i rozwiązań typowych dla firmy Paula Reed Smitha.
Epiphone Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess
Firma Epiphone po raz kolejny połączyła siły z kanadyjskim gitarzystą znanym przede wszystkim z formacji Rush, a owocem tej współpracy jest sygnowana jego nazwiskiem gitara Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess.

oraz