Bliźniacza jednostka w stosunku do modelu Nux Loop Core, ale charakteryzująca się nieco bardziej podkręconymi parametrami i wzbogacona o kilka funkcji. Sprawdźmy co kryje flagowy looper Nux-a.
Możliwości i funkcje
W zasadzie to mamy tu już wszystko o czym tylko zamarzylibyśmy w temacie loopera. I to w nadmiarze, bo po co komu 8 godzin sampli, czy loopów? No dobra, nie narzekam – jeśli podzielimy to na 99 miejsc w banku próbek, to może faktycznie jest to do wykorzystania. Już tylko po tym przykładzie widać, że jeśli chodzi o dobrodziejstwo inwentarza, to Loop Core Deluxe jest takim małym mistrzostwem świata.
Konwersja sygnału A/D i D/A (analog/digital i digital/analog) odbywa się tu w jakości 24-bitowej przy standardowym próbkowaniu 44,1 MHz. Jak już wspomniałem, daje to czas nagrywania w pamięci urządzenia wynoszący 8 godzin.
Podobnie jak w żółtym Loop Core (nie Deluxe) na wierzchu naszej kostki mamy dostęp do wielu funkcji, wśród których na uwagę zasługują Tap Tempo, Auto-Start (urządzenie wykrywa pierwsze uderzenie w struny i zaczyna nagrywać od tego momentu), czy 3 różne sposoby kończenia pętli (Stop Modes). Można zakończyć nagrywanie natychmiast, wciskając dwukrotnie footswitch (Normal), można zakończyć grę z końcem taktu (tryb Finish Mode), a tryb Fade Out oferuje 10-sekundowy czas wyciszenia ścieżki. Na wierzchu kostki, gdy jest włączona, widzimy jednak przede wszystkim czytelny wyświetlacz LCD pokazujący, z którego banku aktualnie korzystamy.
W najnowszej wersji Loop Core Deluxe dostarczany jest wraz z podwójnym footswitchem Nux NMP-2, który pozwala na pracę w dwóch trybach. Tryb pracy A służy do szybkiego zatrzymywania jednym naciśnięciem przycisku oraz nabijania tempa ( tap tempo ). Tryb AB pozwala na wybór komórek pamięci, które zmieniają się płynnie w trakcie odtwarzania beż żadnych opóźnień. Świetny pomysł!
Dobrze, że zaprojektowano nowe ślady perkusji dla automatu perkusyjnego, który dzięki temu posiada nowe rytmy (30 w metrum 4/4 oraz 10 w metrum 3/4 ). Faktycznie słychać, że te sample perkusyjne są inne i zostały na nowo wgrane do pamięci kostki. Są bardziej realistyczne, o wiele lepiej brzmią talerze i same patterny, jakby bardziej prawdziwe, akustyczne, nagrywane „z natury”. Naprawdę pod tym względem jest bardzo OK i nie będzie wstydu jeśli wyjdziemy z tym gdzieś do ludzi, by np. zagrać na ulicy. Najlepiej posłuży nam jednak do ćwiczeń w domu albo do jakichś szkiców kompozycji – pod tym względem jesteśmy całkowicie zabezpieczeni. Looper oczywiście (tak jak u poprzednika) potrafi wykryć tempo naszego nagrania i dopasować do tego jego pracę.
Lecimy dalej z możliwościami. Dzięki przyciskowi Save/Delete nagrywamy i kasujemy zawartość danego banku. 3 diody LED sygnalizują, czy nagrywamy nowy track (Rec), kolejną warstwę na istniejący ślad (Dub), czy po prostu odtwarzamy pętlę. Obrotowy potencjometr służy do osobnej regulacji głośności zarejestrowanych śladów oraz podkładów perkusyjnych.
Jeśli chodzi o gniazda, to Loop Core Deluxe posiada monofoniczne wejście gitarowe In, wejście Ctrl In umożliwiające podłączenie przełącznika nożnego, a także łopatologicznie opisane wyjścia To Amp (na wzmacniacz) oraz To Mixer (do miksera). Obrazowo pokazują to diagramy poniżej.
NUX Loop Core Deluxe wyposażony został również w gniazdo Aux In, w które możemy wpiąć zewnętrzne źródło sygnału liniowego (audio), a także port USB zapewniający współpracę efektu z komputerem w celu importu bądź eksportu naszych ścieżek. Robimy to za pomocą oprogramowania Nux Audio Converter dostępnego na stronie produktu w zakładce Support na www.nuxefx.com
Bonusy
Skoro na zdjęciach widać osobny footswitch, to wiemy już, że znajduje się on w zestawie i to jest bardzo ważny bonus. Warto wiedzieć, że dzięki niemu można w wygodny sposób przełączać się pomiędzy nagranymi pętlami, dzięki czemu „w boju” wykorzystujemy bez problemu cały potencjał urządzenia. NUX NMP-2 może pracować w trzech trybach: Latch (wciskamy, puszczamy a efekt działa) oraz Open i Close (wciskamy i trzymamy).
Aby dać nam brzmienie jak najlepszej jakości, Loop Core Deluxe wyposażono w system kompensacji częstotliwości dla „naturalizowania” brzmienia bębnów oraz symulację kolumny gitarowej.
Urządzenie oferuje także ciekawy i zaawansowany (jak na taką pedalboardową kostkę) routing sygnału tudzież tryb rozdzielenia sygnału Stereo. Loop Core Deluxe posiada możliwość rozdzielenia sygnału wyjściowego na różne sposoby: do wzmacniacza, miksera, zewnętrznej kolumny. Loop Core automatycznie wykrywa urządzenia jakiego używamy i przekierowuje sygnał do wzmacniacza, zaś podkład perkusyjny do systemu nagłośnienia.
Nasz looper dodatkowo wyposażony jest w dwa różne rodzaje bypass’u do wyboru. Możemy przełączyć jego działania na opcję true bypass lub włączyć bypass z buforem celem zmniejszenia degradacji sygnału przy dłuższym torze. Teraz możemy mieć dowolnie wiele efektów w łańcuchu, czy dłuższe kable, a nie usłyszymy, by nasze brzmienie wychodzące z Loop Core’a Deluxe było gorsze.
Sprawdź aktualne promocje: www.nuxpolska.pl