Nie sztuka dzisiaj wyprodukować looper, ale sztuka zrobić go w niskiej cenie, zapewnić najwyższą jakość rejestracji i jeszcze doposażyć w wiele atrakcyjnych i zaskakujących funkcji. Właśnie takie urządzenie mamy dzisiaj przed oczami.
Do zabawy i do pracy
Jeszcze nie tak dawno kilkoro moich znajomych gitarzystów i basistów, zniesmaczała sama myśl o korzystaniu z jakichś sampli, próbek, zapętleń podczas koncertów. Muzycy wychowani na rockowej czy metalowej klasyce byli zazwyczaj nieufni w stosunku do cyfrowych nowinek wspomagających grę. Dzisiaj to już jest chyba pogląd „jaskiniowy”, który ewidentnie nie wytrzymał próby czasu. O możliwościach, które daje looper solistom nawet nie ma co wspominać – Krzysztof Ścierański jest tego najlepszym przykładem. Człowiek orkiestra, profesor basu od lat podróżuje solo i gra rewelacyjne koncerty z użyciem loopera. Ostatnim (ale nie najmniej ważnym) zadaniem loopera może być pomoc w komponowaniu i archiwizowaniu naszych pomysłów. Nie trzeba być biegłym w DAW-ach, wystarczy ogarnąć kostkę typu NUX Loop Core, by skomponować i zapisać pomysły na swoją pierwszą solową płytę!
NUX Loop Core – możliwości
Już podstawowe informacje o NUX Loop Core, jakie mamy podane na dzień dobry, potrafią zadziwić. No bo w końcu nie jest to tak powszechne, żeby mała kostka, gabarytowo i wagowo skrojona pod pedalboard, pozwalała na zapis sześciu godzin (!) naszej gry. Jeśli podzielimy to na 99 osobnych miejsc w banku, mamy w rezultacie ogromny skarbiec pomysłów i projektów aranżacyjnych dostępnych w każdej chwili. Oczywiście każda komórka pamięci może składać się z nieskończonej liczby overdubbingów, także możliwe są rozbudowane „orkiestracje”, składające się z wielu różnych instrumentów.
To już tylko kwestia naszych potrzeb, wyobraźni muzycznej tudzież ułańskiej fantazji, która być może pozwoli na zabawę rodem z estetyki Franka Zappy. Konwersja sygnału analog/digital i digital/analog odbywa się w jakości 24-bitowej (niegdyś najlepsze loopery EHX konwertowały sygnał z jakością 16 bitów) przy standardowym próbkowaniu 44,1 MHz. NUX Loop Core posiada także wbudowany automat perkusyjny, dzięki któremu do dyspozycji mamy 20 patternów, choć instrukcja podaje liczbę 40. Ponieważ jednak można bawić się z ich tempem, to wystarczy ich w zupełności aby zaspokoić nasze zachcianki.
Na wierzchu kostki mamy dostęp do wielu innych funkcji asystujących, wśród których na szczególną uwagę zasługują Tap Tempo, Auto-Start (urządzenie wykrywa pierwsze uderzenie w struny i zaczyna nagrywać od tego momentu), czy 3 różne sposoby kończenia pętli (Stop Modes). Można zakończyć nagrywanie natychmiast, wciskając dwukrotnie footswitch (Normal), można zakończyć grę z końcem taktu (tryb Finish Mode), a tryb Fade Out oferuje 10-sekundowy czas wyciszenia ścieżki.
Poniżej znajdziecie krótki pokaz możliwości loopera:
https://www.facebook.com/topguitar/videos/549750145719073
cd. na następnej stronie: